Czy opłaca się reperować silnik w Twoim samochodzie?

Przytrafia się czasem, iż silnik odmówi posłuszeństwa. Nie mówimy tu o banalnych dysfunkcjach typu wypięcie się jakiegoś czujnika, jednak o tych poważniejszych wypadkach. Zniszczone panewki, pierścienie tłokowe innymi słowy inne elementy o analogicznej randze zapowiadają nam jedynie jedno: reperacja silnika. Tą czynność przeprowadza się dziś coraz to rzadziej, albowiem taniej jest kupić nowy silnik czy też samochód, niż poprawiać starą jednostkę napędową. Ale jeśli jesteśmy posiadaczami jakiegoś zabytkowego samochodu, powyższe nie wchodzi w rachubę.

Remont rozpoczyna się od wyjęcia silnika z auta i zdemontowania go na części. Postępuje się tak aż do momentu, jak na stole pozostanie sam blok. Powinno się na tym etapie dokonać wyrównanie powierzchni cylindrów, ażeby zdobyć lepszą szczelność na nowych pierścieniach. Potem zamieniamy każde łożyska ślizgowe będące w jednostce napędowej. Głównie dotyczy to tak tytułowanej góry silnika, czyli elementów znajdujących się w głowicy. Łożyska wałków rozrządu, popychaczy zaworowych i cała pozostałość muszą zostać zamienione na nowe.

panewki

łożyska ślizgowe

Dalsza część roboty to polerowanie wału korbowego, a najlepiej zmiana na absolutnie nowiutki. Instalując nowy wał i tłoki należy wykorzystać nowe panewki, a również wymienić tuleje ślizgowe będące w podporach wału. Nadal instalujemy nowe tłoki, uprzednio montując na nich pierścienie, po czym zostaje nam już tylko spiąć korbowody z wałem. Dalsza część pracy to złożenie silnika do kupy, a później próba olejowa. Do kanałów smarowniczych podawany jest olej pod ciśnieniem, a potem obracając wałem korbowym testuje się, czy ciśnienie trzyma się na pożądanym poziomie. Podczas gdy wszystko jest w porządku silnik można zamontować ponownie w wozie. Pamiętajmy by pierwsze nieco tysięcy kilometrów przejechać bez wciskania gazu w podłogę, albowiem wyremontowany silnik powinniśmy dotrzeć, analogicznie jak kupując nowy samochód.