Dlaczego zaczyna brakować pielęgniarek w Polsce?

W ostatnim czasie jak wiadomo o robocie pielęgniarek bardzo wiele się mówi. Następuje to z faktu niezwykle małych zarobków nieadekwatnych do ich zadań. Coraz więcej pań wyrusza za granicę, ponieważ warunki pracy bywają o wiele lepsze a płaca satysfakcjonująca. Praca dla pielęgniarek w Niemczech to trudny problem. Współcześnie w polskich szpitalach brakuje personelu, a pielęgniarki, jakie pozostały w państwie pracują nawet na dwóch etatach. Przeszukując net, odnajdziemy wiele obwieszczeń oferujących robotę personelowi medycznemu. Głównie pielęgniarki dostają dwa i pół tysiąca złotych brutto. W celu zestawienia pielęgniarki w Niemczech dostają około dziewięciu tysięcy na rękę. Rozbieżność jest gigantyczna, dlatego w naszym kraju będzie brakować ich opieki. Od chwili Polska wkroczyła do Unii Europejskiej, pielęgniarki stają się zaciekawione wyjazdami do innych krajów. Bardzo dużo osób kończących szkoły wyższe pielęgniarskie, natychmiast ubiega się o wydanie zaświadczenia o potwierdzaniu zdolności do realizowania zawodu w państwach Unii Europejskiej.

Praca dla pielęgniarek w Niemczech

Krajem do jakiego regularnie wyruszają polskie pielęgniarki są Republika Federalna Niemiec. Otrzymują tam mniej więcej dwóch tysięcy euro. Zazwyczaj proponowane bywają też darmowe szkolenia języka. Polskie pielęgniarki pracują nie tylko w szpitalach ale także w domach opieki publicznej. Też prywatne postaci angażują personel medyczny do opieki między innymi nad starszymi rodzicami bądź dziadkami. W Niemczech pielęgniarki posiadają zapewnione godne warunki mieszkaniowe oraz socjalne. Pielęgniarki wyjeżdżające za granicę muszą umieć język, dysponować dyplom licencjata czy też magistra pielęgniarstwa, potwierdzenie o niekaralności, świadectwa pracy. Nasze polskie społeczeństwo będzie posiadało coraz gorszą ochronę szpitalną, ponieważ będzie jej wręcz brakowało. Jesteśmy aktualnie
starzejącym się, z jednej strony własny czas życia jest przedłużony, poprzez rozciągniętą medycynę, jednak coraz to więcej chorób typu nowotwory, utrudnia funkcjonowanie. Konieczna bywa zawodowa pomoc medyczna. To nasz rząd ma obowiązek zaprosić pielęgniarki do pozostania w państwie, poprzez godne wynagrodzenie.


Źródło: senior-care.pl