Introligatornia, czyli wszystko o oprawianiu i nie tylko

Mówi się, że każdy człowiek powinien posiadać w swoim domu przynajmniej jedną książkę, a zawartość jego biblioteczki świadczy o poziomie jego wiedzy. Przeglądając takie księgozbiory, łatwo jednak zapomnieć, jaką historię niosą ze sobą dane pozycje, począwszy od ich napisania, aż po wydanie i oprawienie. Tym ostatnim, w województwie wielkopolskim, zajmuje się właśnie introligatornia Poznań.

Czym zajmuje się introligatornia?

Pojęcie „introligator” pochodzi od introligatorstwa, czyli pewnego rodzaju rzemiosła, określającego dział poligraficzny. Introligatornia Poznań zajmuje się szeroko pojętą oprawą wszystkich materiałów, do których wykonania użyto maszyny drukarskiej. Do grup takich przedmiotów zaliczyć można:

  • publikacje: książki, czasopisma, plany, mapy, prace dyplomowe,
  • materiały reklamowe,
  • albumy z fotografiami,
  • wszelkiego rodzaju druki posiadające wysoką wartość historyczną.

Wbrew pozorom, introligatornia Poznań nie zajmuje się wyłącznie oprawianiem, ale też innymi zadaniami związanymi z nadaniem drukom pożądanego stanu i wyglądu. Introligatornia Poznań wykonuje także wykrawanie druków, bigowanie, foliowanie, falcowanie, a nawet złocenie i lakierowanie otrzymanych materiałów.

Introligatornia, czyli wszystko o oprawianiu i nie tylko

Introligatorstwo na przekroju czasu

W dawniejszych czasach, introligatorzy byli rzemieślnikami, którzy własnoręcznie zabezpieczali książki przed uszkodzeniem. Introligatornia Poznań posiadała wtedy wysoki szacunek – osoby pracujące w niej uznawano za ludzi wyjątkowo sumiennych i skrupulatnych, którzy do każdej księgi podchodzili z równym zaangażowaniem i zmysłem artystycznym.

Dziś, pojęcie introligatornia Poznań i inne miasta w Polsce nie traktują jako oczywiste. Zawód ten należy już do rzadziej spotykanych, lecz wciąż ważnych w poligrafii. Niezależnie od tego, kiedy powstała książka, warto zadbać o to, by zachowała ona jak najlepszy stan i wygląd – w tym celu warto samemu poznać, jakie efekty może zapewnić introligatornia Poznań.

Zobacz więcej na: https://dlakawiarni.pl/