Jaką rolę pełnią wiatrołapy i daszki?

Przedsionki przed drzwiami zewnętrznymi chronią nasze domy przed zimnym powietrzem. Zapobiega to dużym stratom ciepła w okresie zimowym. Dodatkowa funkcja to przechowywanie obuwia oraz odzienia wierzchniego. Wiatrołap to nie korytarz, zazwyczaj następnym pomieszczeniem jest korytarz lub przedpokój. We współczesnym budownictwie odchodzi się coraz częściej od wiatrołapów i przedsionków, nie do końca to przemyślana decyzja, gdyż wiatrołapy ograniczają straty ciepła, zapobiegają przedostaniu się chłodnego, zimowego powietrza do wnętrza domu, dodatkowo zapewniają nam dodatkową powierzchnię do przechowywanie kurtek, płaszczy oraz obuwia.

daszki wiatrołapy

Możemy wstawić tam rośliny, które zimą wymagają nieco chłodniejszego powietrza. Budowanie wiatrołapów nie jest wymagane żadnymi przepisami. Decydujemy się na nie z własnej inicjatywy, niektóre projekty zawierają gotowe rozwiązania, a czasami musimy prosić o modyfikację projektu.

Funkcjonalność

Teraz oprócz podstawowej funkcji, jaką jest ochrona przed utratą ciepła, w przedsionku stawia się szafę lub garderobę. W obiektach użyteczności publicznej – na przykład w szkołach, w przychodniach zdrowia lub w dużych galeriach handlowych stosowane są kurtyny powietrzne. Niektórzy ludzie decydują się na montowanie przed drzwiami wejściowymi daszków, które chronią przed deszczem lub opadami śniegu. Daszek może być elementem dachu skośnego, może być też oddzielną konstrukcją, którą zamontujemy po pewnym czasie użytkowania domu. Daszki chronią również drzwi wejściowe przed niekorzystnymi czynnikami klimatycznymi. Zadaszenie nad drzwiami może  być wykonane z różnego materiałów, w ofercie dostępne są szklane płyty, znajdziemy również tańsze rozwiązania wykonane z poliwęglanów. Zakładanie daszku jest bardzo proste, wymaga nawiercenia dziur i przykręcania części wspierającej konstrukcję.