Jakie są powody i objawy zachorowania na cukrzycę?

Cukrzyca jest rozwlekłym rodzajem chorobowym występującym z nieodpowiedniego działania czy też produkowania insuliny za sprawą trzustki. Abstrahując od zakłóceń metabolizmu cukrów następują także problemy w przemianie białek czy też tłuszczów.

Mimo że co roku przybywa ludzi chorujących na cukrzycę, nie można bezdyskusyjnie wskazać, co jest źródłową przyczyną jej następowania. Z pewnością sporą funkcję odgrywają geny a także czynniki środowiskowe, oraz jedzenie.

cukrzyca typu 1

Istnieje parę rodzajów cukrzycy, ale najbardziej pospolita jest cukrzyca rodzaju 1, inaczej tak zwana cukrzyca pierwotna. Przez długi czas wymiennie stosowano dodatkowo nazwę „cukrzyca młodzieńcza”, jednakże większość zachorowań występuje dopiero w 20-30 roku życia. Ludzie chorujący na cukrzycę typu 1 czują mocne pragnienie a dodatkowo po wielokroć zmuszeni są oddawać mocz. Najczęściej posiadają także suchą skórę, skłonność do zajadów i nieustannie czują się ospałe. Cukrzyca typu 1 wymaga błyskawicznego leczenia, jakie polega na serwowaniu adekwatnej ilości insuliny. Nierzadko obowiązkowe jest zastosowanie dodatkowo odpowiedniej diety.

cukier

Cukrzyca typu 2 występuje zwłaszcza u osób stosujących niewłaściwą dietę oraz mało żywotnych. Niejednokrotnie jest efektem otyłości, w związku z tym najczęściej cierpią na nią ludzie o zawyżonym BMI. Do swoistych przejawów zalicza się większe niż zwykle pragnienie, częste oddawanie moczu, oddech o zapachu przypominającym aceton. Cukrzycę bada się na podstawie wywiadu z pacjentem i ustaleniu poziomu cukru we krwi. Po postawieniu diagnozy przychodzi czas na leczenie polegające na zmodyfikowaniu diety i aplikowaniu pigułek przeciwcukrowych bądź insuliny w zastrzykach.

Występuje także inny rodzaj cukrzycy występujący u kobiet w ciąży. Najczęściej po powiciu ilość glukozy we krwi powraca do normalnego stanu, ale podczas ciąży może być groźne zarówno dla matki, jak i dziecka. Istnieje niebezpieczeństwo pojawienia się przedwczesnego porodu bądź stanu przedrzucawkowego, oprócz tego powszechnie u pań z cukrzycą ciążową w następnych latach pojawia się cukrzyca typu 2. Ten typ cukrzycy leczy się przede wszystkim dietą, a w razie konieczności także insuliną.

Źródło: szugarfrik.pl