Syberiany – plusy i minusy

Kocięta syberyjskie będą gatunkiem ze średnio długą sierścią oraz wywodzą się z odległej sfery Rosji. Znane są jako kocięta uczulające mniej niż reprezentanci pozostałych ras. Będzie to rasa odznaczająca się ogromną niewrażliwośćią na choroby oraz prostym przystosowaniem do zmian. Ich ewolucja zachodziła zwyczajnie, bez udziału ludzkiego, ich hodowla była zatwierdzona pod koniec lat 80-tych. Początkowo hodowlę kociaków z Syberii dało się dokonać wyłącznie przez wspólnotę TICA, dwanaście miesięcy później rasa została zarejestrowana także przez FIFe.

koty syberiany

Koty te są rozważane za nadzwyczaj błyskotliwe, a do tego dynamiczne i spontaniczne. Większość przedstawicieli rasy bywa bardzo życzliwa i uczuciowa, często wypatruje styczności z ludźmi. Z rzadka posiadają agresywne czy też niszczycielskie popędy. Lubią za to wspinać się na wysokości tudzież przesiadywać na wysoko podwieszonych szafkach. W swojej ojczyźnie poczytywany będzie za kota „pilnującego”- wydoła przeraźliwie miauczeć na pojawienie się obcego.
Podług wzoru mogą występować w przeróżnych odmianach barwnych. Poszczególnymi wykreślonymi kolorami jest złączenie bieli z: brązowym, beżem, liliowym, płowym. Nieusankcjonowane są też naznaczenia wariantu point. Tolerowane jest posiadanie bieli jako gwiazdka, medalion, odcień klatki piersiowej, brzuszka, łap plus tego rodzaju umaszczenia niczym: bicolor, arlekin oraz van.

syberyjskie koty

Syberyjskie koty będą określane jako koty średnie lub spore, kocury są przeważnie obszerniejsze od kotek. Zdołają mieć ciężar 8-10 kilogramów, z kolei ich partnerki – maksymalnie 6 kg. Będą kotami potężnymi, o silnym kośćcu. Mają półdługą oraz nadzwyczaj gęstą grzywę. Owłosienie okrywowe powinno połyskiwać, albowiem posiada własności osłaniające przed zmoczeniem. Podszerstek syberyjskich kotów jest nadzwyczaj zwarty oraz obfity w sezonie zimowych, natomiast w lecie bardzo mały. Zaletą ich futra jest zjawisko, iż nie pląta się w kudły, co będzie proste w pielęgnacji.