Elektronika

Słów kilka o ogromnym skoku technologicznym w drukarstwie.

Ten wpis oddany będzie wymysłowi, który podbił w bardzo błyskawicznym tempie praktycznie cały glob. Gdyby nie ta technika stworzona ponad 1 000 lat temu, czytelnik nie mógłby czytać owego wpisu. Mówimy tu, jak najbardziej o druku.

druk UV

Historyczne krętactwo kto właściwie był pierwszy?

Sądzę, iż najlepiej będzie zacząć od definicji konsultowanego wyrazu. Drukiem określamy wielokrotne odciskanie pisma z formy na kartkę, albo ewentualnie na inne tworzywo drukowe. W dzisiejszych czasach tą nazwą definiuje się zarówno kolokwialnie wszystką odbitkę drukową, czyli, inaczej mówiąc, kopię.
Wstępne odmiany tego rodzaju technologii możemy odnaleźćjuż w starożytnym Egipcie, a również Sumerze. Blisko dwóch i pół tysiąca lat p.n.e rozpoczęto posługiwanie się stemplami , jakie pozwalały byłym literatom na kilkunastokrotne kopiowanie jednego dzieła. W późniejszych erach u wielu cywilizacyj odnajduje się analogiczne wynalazki. Lecz pierwszą wydrukowaną w nowoczesnym rozumieniu tego wyrażenia publikacją była Sutra Diamentowa, jaka była dawnym, indyjskim pismem przełożonym na mandaryński. Z kolei 55 lat po wydrukowaniu tego tekstu zaczęto licznie tworzyć drukowane wiersze a także kalendarze.

druk na szkle

Drukowanie w czasach wspołczesnych.

Jak więc widzimy, ściemą jest, jakoby druk został wynaleziony przez pewnego germańskiego złotnika. Niemniej jednak trzeba teraz zwrócić mu cześć i uznać, że dokonał tego na własną rękę i nie sięgał do pomysłów kultury dalekiego wschodu.

W współczesnych czasach druk jest nic a nic różny od powyższego, który począł się popularyzować 6 w. temu po krainach Europy. Powszechnie wykorzystuje się chociażby druk UV, który dopuszcza wygenerowanie solidnych i znacznie ładnych tekstów na tradycyjnej kartce papieru. Ponadto treść jest niemal zawsze pisana najpierw na kompie, a drukowany dopiero potem. Ostatnio coraz bardziej modny jest druk na szkle.