Elektronika

Co powinniśmy wiedzieć o adblue emulatorach?

Każdego dnia setki fur ciężarowych wyrzuca do środowiska bez miar skażeń, w tym związki trujące, mutagenne a także rakotwórcze, tworząc głównie w regionach komunalnych bardziej gęstą od powietrza mieszankę – smog.

Od 2005 roku statuty dotyczące samochodów z napędami diesela (wysokoprężnymi) w Europie ustaliły drastyczne limity emisji NOx (tlenków azotów). Ugodziło to szczególnie w producentów ogromnych samochodów ciężarowych, powinni rozpatrzyć po raz kolejny układy wydechowe swych pojazdów. Dlatego, coraz to większa ilość takich aut zostaje wyekwipowanych w system SCR w układzie wydechowym.

System SCR przy wprowadzeniu technologi AdBlue sprawia słabnięcie emisji NOx, które powodują podstawowe pochodzenie skażeń atmosferycznych a także smogu w miejscowościach. Krótko mówiąc, działa to w tego typu sposób, iż elektronicznie sterowany system wtryskuje mieszankę AdBlue do układu wydechowego przed katalizatorem SCR, gdzie w w efekcie rozgrzania a także reakcji chemicznych ze spalinami toksyczne cząsteczki NOx w spalinach są rozkładane na nietoksyczny azot a także wodę i w postaci pary uwalniane do atmosfery.

I wprawdzie AdBlue jest pożądane dla atmosfery- znacznie zwiększa koszty eksploatacji wozu, dlatego powstają zakłady mechaniczne, oferujące tzw. „adblue emulator„, powodujący wyłączanie adblue. ten adblue emulator emuluje, a zatem pozoruje ścisłe działanie systemu, wysyłając do silnika komunikaty o właściwym jego działaniu, chociaż faktycznie spowoduje zastopowanie adblue. W wyniku tego rośnie wysyłanie spalin, tym samym zanieczyszczeń. W sporych czterokołowcach ciężarowych z uwagi na obowiązujące prawo, przede wszystkim na zachodzie, spowodować to może uciążliwe kary pieniężne – dla kierującego pojazdem, jak również właściciela.

wyłączanie Adblue


Decydowanie się na adblue emulator zazwyczaj jest objaśniane wzmożoną awaryjnością i kosztami serwisowania, które przekraczają rentowność systemu. Jakkolwiek, unieruchamianie adblue w wozach ciężarowych pozostaje niedozwolone, bo regulacje ustawodawcze stanowią o Przepisie wykorzystywania AdBlue w wozach ciężarowych, iżby mogły dopełniać reguły emisji spalin. I choć rodzi to niejaki spór, ponieważ działanie zawodowych warsztatów oferujących wyłączanie adblue- nie jest to uzasadnienie dla służb, które wykażą adblue emulatory w samochodach ciężarowych.