Elektronika

Maszyna znakująca

Maszyna znakująca należy do grupy kompaktowych i szybkobieżnych obrabiarek nanoszących wcześniej wybrane informacje graficzne w postaci znakowania czy grawerowania. Swoje zastosowanie znajduje na różnorodnych materiałach począwszy od drewna i skóry, a skończywszy na tworzywach sztucznych i metalach. Maszyna znakująca jest wykorzystywana m.in. do drukowania kodów kreskowych i QR, logo oraz numerów seryjnych. Dość często jest używana także w przemyśle jubilerskim, ale również do znakowania pamiątek i produkcji mikroczipów.

Jak działa maszyna znakująca?

Na samym początku wykonania pracy, należy w odpowiedni sposób przygotować układ wektorowy i załadować go do specjalnego programu, który steruje markerem laserowym. Następnie przedmiot, który będzie poddawany obróbce, jest umieszczany na stole roboczym, gdzie znacznik wskazuje obszar obróbki, co znacznie ułatwia pozycjonowanie. Maszyna znakująca wykonuje swoje zadanie, dzięki wysyłaniu wiązki lasera do skanera lub głowicy skanującej. 

Maszyna znakująca

Maszyna znakująca – zalety

Warto podkreślić, że grawerowanie jest niezwykle wytrzymałe na różnego rodzaju uderzenia mechaniczne czy wpływ agresywnego środowiska. Jest to możliwe dlatego, że podczas prac wypalana jest górna warstwa danego materiału na wystarczającą głębokość. Maszyna znakująca sprawia, iż znakowanie nie jest wyczuwalne pod palcami, ponieważ zmiana właściwości wierzchniej warstwy, dzięki szybkiego nagrzewaniu, nie powoduje uszkodzenia materiału. 

Więcej potrzebnych informacji znajdziesz na https://coding.koenig-bauer.com/