Elektronika

Lampy ostrzegawcze

Lampy ostrzegawcze to istotny element wyposażenia pojazdów, które muszą być szczególnie widoczne na drodze, np. samochód policyjny, wóz strażacki, straż miejska lub pomoc drogowa. Dzięki nim pojazd może być o wiele bardziej widoczny niż w przypadku klasycznych świateł drogowych, ponieważ mają intensywne barwy i posiadają różne funkcje (np. dźwiękowe, migania, obracania). Są one szczególnie pomocne w przypadku kiedy na drodze jest utrudniona widoczność z powodu zmierzchu lub niekorzystnych warunków atmosferycznych. Sygnalizują one innym kierowcom, że należy ustąpić miejsca albo uważać na awarię drogową. 

Jakie można wyróżnić lampy ostrzegawcze? 

Lampy ostrzegawcze dzielą się na: 

  • obrotowe — lustro lampy obraca się wkoło, a żarówka pozostaje nieruchoma;
  • stroboskopowe — z żarówki wysyłany jest regularnie impuls świetlny;
  • diodowe — impuls świetlny zostaje wysłany, wykorzystując przy tym diody LED. 
Lampy ostrzegawcze
Lampy ostrzegawcze

Jakie są kolory lamp ostrzegawczych? 

Lampy ostrzegawcze są dostępne w różnych kolorach, zależnie od tego przez kogo są używane i w jakich sytuacjach. Oto dwa z nich:

  • niebieski — zarezerwowany jest dla pojazdów uprzywilejowanych takich jak np. ambulans, czy też radiowóz. Mają funkcje akustyczne, które przydają się w sytuacji, kiedy kierowca spieszy się, żeby np. przewieźć osobę poszkodowaną do szpitala lub kiedy występuje zagrożenie porządku publicznego. Niebieskie lampy ostrzegawcze informują innych kierowców o tym, że należy ustąpić miejsca, aby był możliwy łatwy przejazd. 
  • żółty — używa się go w pojazdach, które stanowią potencjalne zagrożenie na ulicy, np. pomoc drogowa lub śmieciarka. Zazwyczaj są to pojazdy sporych rozmiarów, które poruszają się w bardzo wolnym tempie i mogą przewozić ciężkie ładunki. Lampy ostrzegawcze w kolorze żółtym montuje się również w stałej pozycji na drodze.

Dowiedz się więcej na https://oeindustry.com/produkty/oswietlenie-ostrzegawcze