Elektronika

Nowe możliwości

 

Żyjąc w wieku, gdzie rozwój technologiczny jest na najwyższym poziomie, nie sposób się tym nie interesować, nawet w minimalnym stopniu. To nam powinno zależeć, żeby poznać, jak działają różne sprzęty, które na co dzień ułatwiają nam pracę, a nawet życie domowe. Do takich sprzętów zalicza się kamery termowizyjne, które wykorzystywane są w wielu zawodach. Na przykład w przemyśle, energetyce czy budownictwie. 

 

Jak działają kamery termowizyjne?

Są to urządzenia, dzięki którym możemy dokonywać obrazowej analizy temperatur promieniowania podczerwieni. Cały proces opiera się na zarejestrowaniu promieniowania podczerwonego z wybranego przez nas obiektu i przepuszczenia go przez soczewkę, co pozwala nam na zarejestrowanie tego promieniowania. 

kamery termowizyjne

Gdzie wykorzystuje się kamery termowizyjne?

Kamery termowizyjne są wykorzystywane w wielu dziedzinach życia, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, na przykład komunikacja. Do czego służą kamery termowizyjne  w tym aspekcie? Do poprawy widoczności oraz usuwania przeszkód na naszej drodze. Jeśli chodzi o przemysł, to termowizja najczęściej wykorzystywana jest w sieci czujników obrazowych. Kamery termowizyjne przychodzą również z pomocą służbom ratunkowym (strażakom i ratownikom medycznym), którym przychodzi ratować ludzkie życie w warunkach, gdzie muszą radzić sobie ze słabą widocznością. Jednak pierwszą dziedziną, w której wykorzystywane były kamery termowizyjne, było wojsko, gdzie znalazły one swoje zastosowanie w automatach wojskowych.