Elektronika

Komutatory

Używane przez z nas codziennie sprzęty, składają się z części, o których istnieniu często nie mamy pojęcia. Doskonałym tego przykładem są komutatory.

Czym są komutatory?

Komutatory można znaleźć w różnych maszynach elektrycznych. Są to elementy przełączające silnika elektrycznego, umieszczone na wirniku. Wyglądem przypominają walec i chociaż wydają się bardzo niepozorne, bez nich większość sprzętów nie mogłaby działać. Komutatory są bowiem niezbędne w procesie przepływu prądu – kiedy wirnik się obraca, one przełączają kierunek prądu w jego uzwojeniach.

Komutatory

Komutatory – jak wyglądają?

Komutatory to walce o różnej wielkości. W przypadku zaprasowanych, ich średnica zazwyczaj mieści się w przedziale od 18 do aż 120 milimetrów. Dostępne są także jeszcze większe, bo o średnicy 150 milimetrów, komutatory stalowe. Rozmiar części zależy oczywiście od specyfikacji technicznej maszyny i jej wymagań. Na rynku można znaleźć firmy, które produkują te części także na zamówienie z uwzględnieniem wszystkich indywidualnych potrzeb. Wystarczy przygotować odpowiedni rysunek techniczny.

Komutatory – gdzie się znajdują?

Komutatory otaczają nas na co dzień. Są elementem wszystkich silników elektrycznych. Znaleźć je można więc w domowych sprzętach AGD, w tym nawet w elektrycznych szczoteczkach do zębów. Umożliwiają działanie wind i ruchomych schodów. Gdyby nie one, maszyny w fabrykach nie mogłyby funkcjonować, a pociągi i tramwaje nie ruszyłyby z miejsca. Tak niepozorna część, jak komutatory sprawia, że nasze życie jest dużo łatwiejsze.

Dowiedz się więcej na: https://www.zeltechme.pl/produkcja/komutatory/